25 Eylül 2015 Cuma

Vazgeçilen


VAZGEÇİLEN


Bilgin Durmaz, 18 yaşındaki yeğenim 24 yıl önce tek sayı çıkardığım Layka adlı derginin kapağının ve benim şiirimin bulunduğu sayfanın fotoğrafını gönderdi WhatsApp üzerinden dün. Güzel bir bayram armağanı oldu benim için. 

Dergiyi unutmuş olmam ne mümkün; cep harçlığıyla ancak tek sayı çıkarılmıştı. Gerçi logonun altındaki "antiperiyodik akşamüstleri çıkar" ibaresine bakılırsa her an bir akşamüstü bir yerlerde yeniden görülebilir! O yokluk içindeki heyecan dün gibi aklımda. Şiiri de unutmuş değilim. Dergide yayımlanışından dört yıl sonra İpteki Kareler (Öteki Yayınevi, Ankara 1995) adlı kitabıma girmişti.

Öte yandan şiiri dergide okuyunca bir şeylerin yolunda olmadığını fark ettim. Kitaba girerken adını ve bir dizesini kaybetmişti.

Layka'da "Yokyüzünüz" adıyla yayımlanan şiir, kitapta "Kırmızı Kareler" bölümünün XIV ile XX başlıkları altında bir dize eksikle yer almış.

İşte vazgeçilen o dizenin bulunduğu bölüm:
"sırlanmış camın yaydığı kokusizin o çocuk gözlerinizde bitmeyen uykukırılan aynalarda yendiğiniz korku: imgenizyüzünüz: hırçın. ivecen. kırılganimgesini yitirmiş sozcüklerin yağmaladığı"Bu bölümün üçüncü dizesi kitapta yer almıyor: 

"sırlanmış camın yaydığı koku
sizin o çocuk gözlerinizde bitmeyen uyku
yüzünüz: hırçın. ivecen. kırılgan
imgesini yitirmiş sozcüklerin yağmaladığı"

Bugünden baktığımda bu dizeden niye vazgeçtiğimi anımsamıyorum tabii. Öte yandan, "imge" sözcüğünün peşi peşine tekrarının bir kakışım (kakofoni) oluşturduğu ortada. Bu bile tek başına bu dizeden vazgeçme nedeni olabilir. Vazgeçilen dizenin bütününün "ayna" imgesini fazlasıyla açık etmesi de şiirden düşmesinde etkili olmuştur sanırım. Bu tip eksiltmeler benim şiirimde sık rastlanan bir durum.

İpteki Kareler, Romen rakamlarıyla başlıklandırılmış XXXVI uzunlu kısalı şiirden oluşuyor. Kimi iki satır, kimiyse düzyazı paragrafı görünümlü. Bu "nehir şiir" ayrıca dört bölüm başlığıyla bölünüyor. Sırasıyla "Sarı Kareler", "Kırmızı Kareler", "Mavi Kareler", "Siyah Kareler". 

Not: Derginin künyesinde "Yayına Hazırlayanlar" olarak İbrahim Baştuğ, Onat Kutluğ, Sabahattin Umutlu, Sadık Battal adları geçiyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder